O konferencji
W trakcie planowanej konferencji „Europejskie Dziedzictwo Węgla i Stali” kontynuowany będzie, podjęty w 2023 roku temat ochrony i zachowania dziedzictwa przemysłowego w Europie. W 2023 roku uczestnicy konferencji pod tytułem: „Dziedzictwo przemysłowe w sercu Zielonej Europy” dyskutowali nad kierunkami ochrony zabytków kultury technicznej, szczególnie tych związanych z wykorzystaniem paliw kopalnych. Na zakończenie konferencji ogłosili ważne dla zachowania świadectw rozwoju przemysłu Europy postulaty. W trakcie tegorocznej konferencji będziemy chcieli kontynuować rozpoczęte tematy. Konferencja, ma być platformą do sprecyzowania tematów ważnych do realizacji w celu praktycznej ochrony dziedzictwa paliw kopalnych, w tym węgla.
Ważne tematy do omówienia to zachowanie i dalsze użytkowanie zabytków górnictwa z myślą o ich prezentacji jako dokumentów osiągnięć okresu „rewolucji przemysłowej”. Równie ważnym tematem będzie omówienie zagadnień związanych z redukcją śladu węglowego w procesie ponownego wykorzystania obiektów dawnego przemysłu.
Planowane wystąpienia i dyskusje maja skoncentrować się na ustaleniu kierunków ochrony dziedzictwa przemysłowego z myślą o edukacji jak również zachowaniu ograniczonego wydobycia paliw kopalnianych w celu zaspokojenia potrzeb muzeów i organizacji chroniących i prezentujących obiekty przemysłowe (zabytkowe pojazdy, maszyny i urządzenia) korzystające z paliw kopalnianych. Efektem konferencji ma być sprecyzowanie celów i metod ochrony, a także dróg ich realizacji tak aby bogaty dorobek techniki i przemysłu europejskiego mógł być właściwie chroniony i udostępniany.
Myśląc o efektywnej opiece nad zabytkami techniki w trakcie konferencji powołana zostanie nowa organizacja TICCIH Europa z siedzibą w Polsce.
Zagadnienia do omówienia i cele konferencji
- Zachowanie i dalsze użytkowanie zabytków górnictwa jako dokumentów osiągnięć okresu rewolucji przemysłowej.
- Redukcja śladu węglowego w procesie ponownego wykorzystania obiektów dawnego przemysłu.
- Zachowanie ograniczonego wydobycia paliw kopalnianych w celu zaspokojenia potrzeb muzeów i organizacji chroniących i prezentujących obiekty przemysłowe (np. zabytkowe pojazdy, maszyny i urządzenia) korzystające z paliw kopalnianych.
- Sprecyzowanie celów i metod ochrony oraz dróg ich realizacji, aby bogaty dorobek techniki i przemysłu europejskiego mógł być właściwie chroniony i udostępniany.
- Powołanie nowej organizacji TICCIH Europa z siedzibą w Polsce w celu efektywnej opieki nad zabytkami techniki.
Udział w konferencji jest odpłatny 280.00 zł / os.
biuro@muzeatechniki.pl