Jesień na wsi w dawnej Polsce, niezależnie od kapryśnej pogody, była okresem pełnym różnorodnych obowiązków, zarówno tych domowych, jak i polowych. Jednakże, jesień była także czasem, kiedy życie towarzyskie rozkwitało – ludzie organizowali liczne wesela i spotkania, jakby pragnąc rozproszyć melancholię jesiennych dni. Z mniejszą ilością pracy w polu, zyskiwano więcej czasu na przygotowanie zaręczyn i swatów, a zebrane plony pozwalały na zorganizowanie bogatszych uroczystości weselnych.
W Muzeum Techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich przygotowaliśmy na wrześniowe i październikowe weekendy specjalny program. Dwór obronny usytuowany jest na wodzie i zachwyca swoją renesansową architekturą z końca XVI wieku. Aktualnie, w zabudowaniach folwarcznych funkcjonuje muzeum, które prezentuje historię oraz rozwój rolnictwa na Dolnym Śląsku. Ten odrestaurowywany kompleks jest jednym z najnowszych punktów na muzealnej mapie regionu. Jeszcze w drugiej połowie XX wieku dwór chylił się ku upadkowi, jednak dzięki staraniom Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska zyskuje nowe życie. Część budynków została już wyremontowana i udostępniona zwiedzającym – w tym spichlerz oraz stodoła, gdzie znajduje się ekspozycja historycznych maszyn rolniczych.
Dodatkowo, turyści mogą zwiedzać „Żywy Folwark” – otaczający dwór ogród i błonia, gdzie można odpocząć i poczuć, jak wyglądało życie na wsi w XIX i na początku XX wieku. W Folwarku, oprócz dawnych maszyn i urządzeń rolniczych, mieszkają także żywe zwierzęta – owce, krowa oraz pszczoły. To miejsce cieszy się dużą popularnością, zarówno wśród indywidualnych turystów, jak i zorganizowanych grup, które mogą zorganizować pikniki, rodzinne uroczystości lub spotkania firmowe w sielskiej atmosferze zabytkowego Folwarku.
Jesień na wsi to czas intensywnej pracy związanej z przetwórstwem zebranych plonów i
przygotowaniami do zimy. W tygodniu zapraszamy zorganizowane grupy dzieci i młodzieży szkolnej do muzeum na pokazy edukacyjne i zajęcia interaktywne przybliżające uczniom tradycyjne jesienne prace na wsi. W ramach imprezy uczniowie będą mieli możliwość przyjrzenia się wciąż działającym zabytkowym maszynom i pieczenia kiełbasek i ziemniaków. Zajęcia prowadzone będą w otoczeniu zabytkowych zabudowań folwarcznych z XIX wieku.
Jesienne Piotrowice:
26 październik – Straszny Dwór – zapraszamy na wieczorne zwiedzanie piotrowickiego Folwarku, gdzie historyczne renesansowe mury stworzą wyjątkowy nastrój i z pewnością zrobią wrażenie na uczestnikach. Czekają na Was ciekawe opowieści i lekki dreszczyk emocji. Prosimy zabrać latarkę i wygodne obuwie, które zapewni komfort podczas spaceru.
27 październik – Spichlerz Dyniowy – październik to czas, kiedy na straganach i w kuchni króluje dynia. Każdy z uczestników warsztatów dyniowych otrzyma własną dynię oraz dostęp do różnorodnych materiałów plastycznych, za sprawą których, pod okiem animatora, wyczaruje z dyni niepowtarzalnego stworka. Dynia to również smaczne i zdrowe warzywo. Podczas warsztatów prowadzący opowie dzieciom dlaczego warto jeść potrawy z dynią w roli głównej. Dzieci poznają także proste przepisy, które będą mogły wykonać w domu.
28 września o godz. 18 00 zapraszamy na Wieczorne zwiedzanie piotrowickiego Folwarku. Oświetlone renesansowe mury stworzą wyjątkowy klimat, który na pewno zrobi wrażenie na uczestnikach. Czekają na Was ciekawe opowieści i chwile pełne emocji. Prosimy zabrać latarkę i wygodne buty.
6 październik – Warsztaty dla dzieci – Warzywniak – 14 00 – 16 00 pokaz w ogrodzie – kwiaty, warzywa i zioła. Dzieci dowiedzą się, jak siać, sadzić i dbać o rośliny, a także o owadach, dzięki którym mamy owoce i warzywa. Spróbujemy też zachęcić niejadków do próbowania zdrowych, smacznych produktów.
13 październik – Dzień z Fergussonem – Historia Massey Ferguson sięga połowy XIX wieku, kiedy to Daniel Massey założył w 1847 roku „Newcastle Foundry and Machine Manufactory” w Ontario, Kanada. W Muzeum Techniki Rolniczej mamy czynny traktor Fergusson, który tego dnia w godzinach od 12 00 do 14 00 będzie można podziwiać w trakcie pracy.
19- 20 października – Wykopki – Dziedzictwo kulturowe naszego regionu to nie tylko zabytki, ale także regionalna kuchnia. Coraz częściej z sentymentem i szacunkiem wracamy do tradycji, a tradycyjna kuchnia opiera się na prostych, ale wyjątkowo smacznych składnikach. Jednym z takich składników, popularnym do dziś, są ziemniaki. Istnieje wiele tradycyjnych potraw z ziemniaków, a mimo ich prostoty, dają one szerokie możliwości kulinarne.
W programie wydarzenia:
- zwiedzanie Folwarku obejmuje dwór, spichlerz oraz stodołę z wystawą zabytkowych maszyn rolniczych – zabytkowe traktory, młocarnie
- kuchnia z regionalnymi potrawami z ziemniaka, w tym ognisko z kiełbaskami i pieczonymi ziemniakami, ziemniaki z parownika, ziemniaczane warsztaty dla dzieci
- stoiska z regionalnymi produktami